Kopenhaagen

1911–1917

Südamlike inimeste linn

Eduard Vilde ja Linda Jürmann naasid lõputust rändamisest ja hiljutistest ebameeldivatest vintsutustest Ameerikas väsinuna 1911. aastal kodusesse Euroopasse, kus nende uueks elupaigaks sai maailmakuulsa muinasjutuvestja Hans Christian Anderseni kodulinn Kopenhaagen.

Linda Jürmann ja Eduard Vilde oma Kopenhaageni üürikorteris

Üldiselt on vähe eesti kultuuritegelasi Taanis elanud, see on olnud pigem läbisõidukoht. Vilde oli aga juba aastail 1906–1907 Taanis elanud ja 1911. aastal uuesti linna saabudes olid Taani ja selle olud talle tuttavad. Esimest korda Kopenhaagenis elades oli värske pagulaspaari elu nii materiaalselt kui ka emotsionaalselt väga raske. „Elasime puuduses ja pantisime kõike, mida pantida sai,” on Linda Jürmann hiljem meenutanud. Sel ajal pidas Vilde tihedat kirjavahetust oma mammutromaani „Prohvet Maltsveti” kirjastaja Gustav Pihlakaga. Kirjanik saatis romaani Eestisse osade kaupa ja sai vastutasuks kasinat ja ebaühtlaselt laekuvat honorari, mistõttu nälg oli nii mitmelgi korral silme ees. Elu Taanis inspireeris Vildet kirjutama ka üht Kopenhaageni-teemalist teost. 1909. aastal valmis romaan „Lunastus”, mis jälgib läbi lapse silmade nukrat ja rasket taani vabrikutöölisest naise elu. Kui „Prohvet Maltsvet” pakub hindamatut materjali tänastele Krimmi eestlaste järeltulijatele, siis „Lunastus” annab tõepärase pildi Taani pealinna elust 1907. aastal ja see võiks olla põnev lugemismaterjal tänapäeva taanlastele.

Raekoja plats

1911. aastal otse Ameerikast taas Kopenhaagenisse jõudes oli Eduard Vildel ja Linda Jürmannil pisut kergem alustada. Vilde kirjutas humoorikalt, et „New Yorki pool-barbaarne elu kohutas mu nõnda ära, et viie kuu pärast naisega ühes Euroopasse tagasi tulin ja odavamasse Taanisse telgi üles lõin” .  Taani oli tol ajal üks taskukohasemaid ja põgenike jaoks liberaalsemaid riike, seal ei piiratud välismaalaste elu ja õigusi ning ei nõutud dokumente.

Vildele meeldisid väga Taani inimesed, sest „Taanlane kannab oma südant silmades, ja see süda on lahke ning rõõmus lapsesüda täis soojendavat headust”. Linda Vilde on aastaid hiljem meenutanud, et „mina isiklikult ei ole oma rännakutel kusagil näinud niisuguseid puhta südamega inimesi”.

Taanis asusid Eduard Vilde ja Linda Jürmann taaskord uute lootuste ja unistusega sisse seadma uut üürikodu. 8. detsembril 1911 kirjutati ajakirjanik Eduard Vilde sisse aadressile Vesterbrogade 128. Eestist laekus korrapäraselt honorare ja Vildel oli lõpuks võimalik elada rahulikku elu, süveneda lugemisse ja alustada näidendite kirjutamisega. 1912. ja 1913. aastal ilmusid Vilde meistriteosed „Tabamata ime” ja „Pisuhänd”. Just viimase tüki edu Eesti teatris oli fenomenaalne ja kirjanik hakkas saama esimest korda elus etenduste pealt rahuldavaid autorihonorare. Eriti „Pisuhänd” aitas kõvasti parandada kirjaniku elujärge Taanis. Rikkusest ei saanud küll veel rääkida, ent vaesusest ka enam mitte.

Vilde kirjutas Mihkel Kampmannile 1914. aastal, et „Kõik need pikad aastad oleme mööblitega kambrikestes elanud ja väljas söömas käinud, kuni aastavahetusel igatsus oma kodu järele nii vastuseismatuks läks, et iseseisva korteri üürisime ning sisseseadesse kõik oma rahalise jõu ühes „Pisuhänna” honorariga matsime, sealt veel võlgu tehes. […] Seisan tuleviku kohta aineliselt üsna tundmatuses, mis rõõmu „oma kodu” üle aitab tumestada. Kui maksta ei jõua, viiakse võlgu võetud mööblid ära ja kaotan sissemaksu; kui üüri ei jõua tasuda, kaotan kuu jooksul peavarju, sest siin on kapitalism nõnda korraldatud, et ta eksimist enda vastu mitte kaua ei tarvitse kannatada”.

Taanis elades oli Vilde väga elavas kirjavahetuses oma lähemate sõprade ja perega. Iga päev olid kirjaniku laual Eesti ajalehed Päevaleht ja Viljandi Teataja, kus ka Vilde ise avaldas mitmeid artikleid Taani ühiskonnast, sealsest poliitikast ja ajakirjandusest. Maailmasõja ajal oli elu Taanis üsna rahulik, kuid ettevaatuse mõttes pidas Vilde paremaks sõja ajal avalikult ajakirjanduses mitte sõna võtta.

Vilde naasemine pagulusest. R. Tiituse karikatuur

Vabal ajal käisid Eduard Vilde ja Linda Jürmann aeg-ajalt väljasõitudel, jalutasid pargis, külastasid teatrit ja muuseume, kuid emigrandi staatuse tõttu hoidsid nad siiski omaette. Alles 1917. aastal pärast oktoobrirevolutsiooni said nad teiste põgenike seas kodumaale naasta ning sellega sai ka läbi nende elu pikim reis.

Kopenhaagenisse sattus Vilde aga peagi jälle, sest Eesti Vabariigi välisministeerium pakkus talle 1919. aastal diplomaatilist kohta Kopenhaageni Pressibüroosse (Estur) – oskas ta ju taani ja saksa keelt ning oli äärmiselt suure ajakirjandusliku kogemustepagasiga.

Eduard Vilde ja Gustav Suitsu kohtumine Kopenhaagenis 1919. a

Sealt suundus Vilde peagi Berliini, kus võttis vastu saadiku koha. Ametnikutöö kõrvalt ei jäänud Vildel paraku aega tegeleda ilukirjandusliku loominguga ja see ruineeris kirjanikku väga.

HUVITAV TEADA:

* 1912. aastal, ajal, mil ülejäänud Euroopa valmistus sõjaks, tuli Taanis troonile Christian X.

* 28. juunil 1914 tehti Sarajevos atentaat ertshertsog Franz Ferdinandile. Austria-Ungari lõpetas seepeale diplomaatilised suhted Serbiaga ja nende vahel puhkes sõda. 5. augustiks 1914 sõdisid juba pea kõik suurriigid. Alanud olid Esimene maailmasõda. Taani jäi sõjas koos teiste Skandinaavia riikidega neutraalseks.

* 1915. aastal võeti Taanis vastu uus põhiseadus, mis andis valimisõiguse ka naistele.

* 8. märtsil 1917 kogunes 128 000 töölist Petrogradi tänavaile. Paari päevaga oli linn täielikult rahva meelevallas. 16. märtsil loobus Vene keiser Nikolai II troonist. Vildele tähendas see võimalust naasta Eestisse. 1917. aasta mais saabus lisaks Vildele maapaost ka Friedebert Tuglas.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s