Konkurss “Minu reisuelamused”

VÕIDUTÖÖD:

NB! Tekstid muutamata kujul

NOOREM VANUSEASTE:

I koht: SANDER ROOTALU( 10 a) Kahekesi isaga Põhja-Rootsis mägimatkal

II koht: KARL ABILINE (8 a) Minu Norra reis

III koht: MARI SILDNIK ( 12 a) Minu Leedu reis

VANEM VANUSEASTE:

I koht: Mirjam Johannes  (20) Aeganda

II koht: Laura Valli  (17) Reis Soome

III koht: Saale Kaubi (14) Minu reisielamus Sitsiiliast

Parim eestiainene reisilugu:  Kaur Magnus Männik, (9 a)

Looduse Omnibussi eriauhinnad pälvisid Emmeliine Kalvik, Kaur Magnus Männik, Tristan Rääk, Hanno Vahula, Killu Raja, Rita Rudõka, Brigita Slavinskaite Saare, Liisi Grünbaum, Mirjam Kristjan, Dmitri Rozgonjuk.

Tallinna Linnamuuseumi auhinna omanikuks said: Romet Liin Jõgeva Ühisgümnaasiumi 3 B klassi õpilane  raamatuga “Minu suvi”, Mardi Truus reisijutuga “Imeline reis” mis kirjeldab reisi Hiiumaale, Valter Klettenberg 9. aastane Tapa Gümnaasium “Minu reisijutt”, Sander Randalu 9. klassi õpilane, reisikiri “Kuidas me klassiga Mahtras ja Kadriorus käisime”, Nadežda Garanina Petseri Ligvistilise Gümnaasiumi 11 klassi õpilane reisikirjaga ” Meeldejääv Sotsi ja Abhaasia reis”, Carmen Aarna looga “Teekond iseenda juurde”.

***

Maailmakuulus filosoof Hermann von Keyserling on öelnud, et lühim tee iseendani viib ringi ümber maailma. Eduard Vilde 145. sünniaastal 2010 korraldas muuseum lastele ja noortele reisjutukonkursi.  Sel viisil soovisime ergutada tänapäeval palju reisivaid lapsi ja noori märkama kultuuride, linnaruumide ja rahvuste erinevusi ning enda kodukandi omapära.  Konkurss kestis 5 kuud ja meile laekus 180 reisijuttu üle kogu Eesti Vabariigi.

                

 

Suur tänu kõigile jutukirjutajatele ja juhendajatele, kelle hulgas lisaks lapsevanematele oli ka õpetajaid. Paljud õpetajad võtsid südameasjaks lapsi juhendada ja töödki teele saata või ise ära tuua. Kõige kaugemad reisikirjad jõudsid meile Petseri Lingvistilisest Gümnaasiumist õpetaja Vally Tamme eestvedamisel. Reisilugusid saabus ka Pärnu Ühisgümnaasiumist, Jõgeva Ühisgümnaasiumist, Aruküla põhikoolist, Tallinna Inglise Kolledžist, Tallina Prantsuse Lütseumist, Muuga Põhikoolist, Suure- Jaani Gümnaasiumist, Tallinna Õismäe Vene Lütseumist jne. Lapsed on päris palju reisinud Eestis, lähivabariikides ja  riikides üle maailma: Egiptus, Hiina, Ungari, Iirimaa, Taani, Tuneesia, Norra jne.  Need on olnud õppe- ja koolireisid ning perereisid, mida lapsed on eriti nautinud. Tore, et meile saadeti ka käsitsi kirjutatud ja koguni illustreeritud töid.

Eestimaal reisides on lapsi eelkõige võlunud meie kaunid saared: Saaremaa ja Hiiumaa. On imetlusväärne, et noored inimesed suudavad märgata looduse ilu ja kontinentide erinevusi ning mõtiskleda reisimise ja elu olemuse üle ning seda väljendada oma nooruse siiruses ja otsekohesuses, mis just tegigi paljud lood väga armsaks. Oli ka tõeliselt Vildelikke kirjamehi, kelle sulg jooksis kergelt ja andekalt. Siinkohal tahaks ära mainida Tartu poissi Dmitri Rozgonjuki, kes saatis konkursile kaks pikka ja ülima põhjalikkusega kirja pandud humoorikat reisikirja “Euroopa peal” ja “Adventuur ehk salapärase härra seiklused Euroopas”.

Kõige nooremad kirjutajad olid 8 aastased ja vanim jutumeister sai just konkursi toimumise ajal 20 aastaseks. Sellel neiu reisilugu “Aeganda” tuli žürii väga üksmeelse otsuse tulemusena ka vanemas vanuseklassis võidulooks. Teise koha sai 17 aastane Laura Valli kelle töö kandis pealkirja “2007 aasta reis Soome” ja kolmas koht kuulub 14 aastasele tütarlapsele Saale Kaubi looga “Minu reisuelamusi Sitsiiliast” Kõige enam panid kirja oma reisilugusid 10 aastased lapsed ning siinkohal peab kindlasti eriliselt tänama nende vanemaid või õpetajaid.

Nooremas vanuseklassis tuligi esimesele kohale 10. aastane Sander Rootalu reisijutuga “Kahekesi isaga Põhja Rootsis mägimatkal”. Auvääärse teise koha sai Karl Abiline 8. aastane looga “Minu Norra reis” ja kolmandaks jäi Jõgeva koolitüdruk 12 aastane Mari Sildnik reisijutuga “Minu Leedu reis”.

Züriiliikmeteks olid Doris Kareva, Jaanus Vaiksoo,(lastekirjanik ja õppejõud) Liisa Pett,(Tallinna Pääsküla noortekeskuse töötaja) Anneli Kengsepp,( Tallinna Keskraamatukogu laste ja noorteteeninduse pearaamatukoguhoidja) Karin Muller, (Tallinna Inglise Kolledži õpetaja) ja Piret Meos.

Auhindade pidulik kätteandmine toimus 18. detsembril Estonia kontserdisaalis, mille tegi võimalikuks meie konkursi hea sõber ja toetaja Looduse Omnibuss Jaan Riisiga eesotsas. Auhinnad panid välja veel Viimsi Tervis Spa Hotell, Meriton Grand Conference & Spa Hotell, Matkasport OÜ, Regio Eesti AS, Tallinna Linnamuuseum, Tallinna Keskraamatukogu. 

NB!!! Kõik reisikirjade konkursil osalenud jutukirjutajad saavad tasuta külastada E.Vilde Muuseumi Kadriorus aasta jooksul  alates 02. jaanuarist 2011,  nimekirja alusel.

Meriton Hotels Group OÜ ja Viimsi Tervis/Grand Rose SPA,  MATKaSPORT OÜ, Regio AS, Tallinna Linnamuuseum ja Looduse Omnibuss.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s